نشانه های کمبود ویتامین ها در بدن و عوارض آن ها

نشانه های کمبود ویتامین ها در بدن و عوارض آن هانشانه های کمبود ویتامین ها در بدن و عوارض آن ها

نشانه های کمبود ویتامین ها در بدن و عوارض آن ها

* وقتی کمبود ویتامین B3 یا ”نیاسین” دارید :
وقتی این علائم را در بدن خود مشاهده کردید،امکان دارد به کمبود ویتامین B3 مبتلا شده باشید : ضعف عضلانی، بی اشتهایی و سوءهاضمه و بثورات جلدی، این کمبود با تغییرات پوستی نیز بروز می کند و به این ترتیب که نواحی از پوست که در معرض نور آفتاب هستند(دست ها، بازو، گردن و پاها) دچار ترک خوردگی، تیرگی رنگ و درماتیت پوسته ریزی کننده خواهند شد. حتی گاهی کمبود نیاسین سیستم عصبی را هن درگیر می کند که اغلب با نشانه هایی مثل گیجی و منگی، التهاب عصبی و تغییرات دستگاه گوارش به شکل تحریک پذیری و التهاب غشای مخاطی دهان و لوله گوارش همراه است.

* کمبود ویتامین B6 و بروز ”صرع” :
ویتامین B6 در بدن نقش مهمی داشته و کمبود آن موجب مشکلات پوستی و عصبی در فرد
می شود و زمانی که بدن فرد این ویتامین را به میزان کافی ذخیره نکرده باشد دچار علائمی مانند ضعف، بی خوابی، نورو پاتی محیطی، کیلوز، التهاب زبان، التهاب حفره دهان و اختلال ایمنی سلولی خواهد شد. شاید تعجب کنید اما کمبود ویتامین B6 در دراز مدت می تواند فرد را مبتلا به بیماری ”صرع” کند. البته خوشبختانه درمان با ”پیریدوکسین” یا ”پیریدوکسال فسفات” کمک کننده است.
:crystal_ball:اگر زود خسته می شوید :
کمبود فولات یا ویتامین B9 منجر به بروز ”کم خونی” در بدن ذه و بررسی ها نشان می دهند که عدم مصرف این عنصر حیاتی در ”دوران بارداری” می تواند جنین را به نقایص سیستم عصبی مبتلا کند، زیرا در صورت بروز این کمبود هنگام بارداری،لوله عصبی جنین به صورت کامل تشکیل نمی شود و سلامت جنین به خطر می افتد. با این حستب توجه به مصرف کافی این ویتامین در تمام خانم خا به ویژه در سنین باروری ضروری است.

* کمبود ویتامین B12 و خستگی زودرس :
یکی از عوارض مهم عدم مصرف ویتامین B12 ایجاد عارضه ”کم خونی” است که همین امر زمینه ساز بروز مشکلات عصبی و استرس های مزمن را نیز فراهم می کند. بد نیست بدانید
بی حال و خستگی زودرس در افراد می تواند یکی از دلایل کمبود این ویتامین باشد.

* نشانه های کمبود ویتامین C :
اگر می خواهید کمبود ویتامین C بدن تان را رفع کنید، سراغ مصرف ترکیبات طبیعی حاوی این ویتامین بروید، زیرا کمبود این ویتامین نه تنها شما را مدام به انواع سرماخوردگی دچار می کند بلکه ممکن است به بیماری اسکوربوت هم مبتلا شوید. همچنین حذف ویتامین C از رژیم افراد سالم طی ۳۰ روز حتی در صورت اشباع بودن ذخایر آن در بدن،علائم کمبود را تشدید می کند.
بزرگسالان مبتلا به اسکوربیت ممکن است دچار تورم و خونریزی لثه، از دست دادن دندان، خواب آلودگی، خستگی، دردهای مفاصل در پاها، تحلیل عضلانی، ضایعات پوستی و تغییرات روانی مختلف(مانند هیستری، هیپوکندری و افسردگی) شوند. از دیگر علائم کمبود ویتامین C می توان به خونریزی زیرپوستی، پیچ خوردگی شدید موها، درد مفاصل، تورم لثه، افسردگی، سندروم شوگرن(نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی) تب، تنگی نفس و… اشاره کرد.

* عوارض مصرف مکمل :
باید بدانید مصرف خودسرانه ویتامین ها مانند کمبود آنها افراد را وچار عوارض خطرناکی
می کنند. به طور مثالبرخی افراد برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی روزانه اقدام به مصرف خودسرانه ویتامین C می کنند اگرچه به گفته پزشکان مصرف بیش از حد این ویتامین خطری را متوجه فرد نمی کند و به طور معمول محدوده مصرف ویتامین C حدود ۲۰۰۰ میلی گرم در نظر گرفته می شود، اما افرادی که در طول یک روز بیش از این میزان ویتامین را مصرف می کنند ممکن است دچار علائمی چون استفراغ، سردرد، بی خوابی و ترش کردن شوند. و در مواردی مصرف غیر مجاز این ویتامین فرد را مبتلا به اسهال می کند.
این روزها انواع و اقسام مکمل های غذایی حاوی ویتامین های مختلف در داروخانه ها یافت می شوند که اتفاقا مشتریان زیادی هم دارند. در واقع بسیاری از خانم ها به توصیه اطرافیان شان برای رشد مو و ناخن مکمل زینک (روی) مصرف می کنند، برای پیشگیری از پوکی استخوان مکمل کلسیم می خورند و برای رفع مشکلات ناشی از کمبود انواع ویتامین ها، سراغ مولتی ویتامین می روند. این در حالی است که بر اساس پژوهش های محققان مصرف خودسرانه مکمل غذایی مثل تیغ دو لبه عمل
می کند و سلامت مصرف کننده ها را به خطر می اندازد. به گفته این محققان، مصرف بی رویه این مکمل ها در خانم ها باعث تغییرات هورمونی،افزایش موهای زائد، بروز جوش صورت و بدن و در آقایان باعث کاهش سطح تستسترون(هورمون جنسی مردانه) و حتی ناباروری می شود. البته این خطرات متوجه مکمل غذایی خاصی نیستو مصرف هریک از
آن ها بدون مشورت پزشک دردسر ساز خواهد بود.

اشتراک گذاری در:


ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بازکردن صفحه فروشگاه اینترنتی بدلیجات و زیور آلات شیک پوش

نظر خود رابنویسید

آدرس ایمیل شما به هیچ کس نشان داده نخواهد شد


*